Varje objekt på den här sidan handplockades av en House Beautiful-redaktör. Vi kan tjäna provision på några av de varor du väljer att köpa.
Är vecka av självisolering hemma som gör att du längtar efter en designuppfräschning? Tja, du har tur. Från och med idag står den härligt maximalistiska designduon bakom Madcap Cottage, Jason Oliver Nixon och John Loecke auktionerar ut en hord av sin personliga samling Leland Little. Den bästa delen? Du kan lägga bud online. Vänta nej, den bästa delen? Begärda priser börjar på bara $25, vilket betyder att du kan göra stora affärer på historiskt betydelsefulla designdekor som granskas av en Grandmillennial favoritdesignduo.
Leland Little
Du förstår, auktionen består av bitar som Nixon och Loecke sig själva förvärvat under årens lopp på auktioner, fastighetsförsäljningar och loppmarknader. "John och jag älskar att plocka upp bitar med härkomst", säger Nixon. "Vi ser på oss själva som förvaltare." Och så, bland bitarna på blocket på Leland Little finns sådana designhistoriska pärlor som vintagepjäser från Baker och McGuire samt antikviteter från hemmen hos socialisten CZ Guest och dekoratören Nancy Lancaster och det ursprungliga Eden Roc-hotellet i Miami.
Många av föremålen har restaurerats av Madcap-duon, och några har fått en dos av sin mönsterglada stil. "Vi skaffar de här sakerna, vi stärker dem, ger dem lite kärlek och sedan vill vi se dem flytta till nya händer", förklarar Nixon.
John Bessler
Som alla anhängare av deras Instagram vet, Loecke och Nixon är de ultimata förhöjda gör-det-själv-männen. "På helgerna är vårt go-to-projekt att putsa upp saker från 1700-, 1800- och 1900-talet", skrattar Nixon. Fans av Madcap Cottage kommer att vara särskilt glada över att veta att bitarna till salu inte bara kommer ur några lager – Loecke och Nixon har bott med dem i flera år i deras maximalistiska fantasihem, kärleksfullt kallat House of Dårhus.
"Vi köper inte bara saker för att ha mer", säger Loecke. "Det här är alla saker vi verkligen älskade och hade i våra hem - på gott och ont. De kommer med fantastiska minnen och historia." Plus, påpekar han, den höga kvaliteten som bevisats genom årtionden (eller till och med århundraden) av användning.
Därmed inte sagt att de är perfekta, dock - och det av goda skäl. "Ingen vill ha perfekta interiörer," säger Nixon. "Och faktum är att vi har så många plagg i vårt hem som kommer från fantastiska designers men de är inte perfekta, och vi lever faktiskt med dem. Om den har repor och märken är det det som gör den speciell."
Se detta inlägg på Instagram
John förklarar hur auktioner fungerar och varför auktioner bör finnas på din att-göra-lista... Då kan du lägga bud på Madcap Cottage Collection på @lelandlittleauctions mellan nu och 26 mars! #auctions #howto #iammadcap #madcapcottage #lelandlittleauctions #vintage #printscharming #tips
Ett inlägg som delas av Madcap Cottage (@madcapcottage) på
Det kan också vara det som gör det lyckligtvis mer överkomligt: "Jag tror att om auktioner skrämmer dig är det här en fantastisk möjlighet att gå in och hitta något som har dessa fantastiska detaljer men som inte är, du vet, $10 000," Nixon säger. Vi gillar ljudet av det.
Intresserade köpare kan besök Leland Littles hemsida från och med idag och lägg ett maxbud på föremål – eller bjud live på auktionen den 26 mars.
Följ House Beautiful vidare Instagram.