Varje artikel på denna sida valdes ut av en House Beautiful-redaktör. Vi kan tjäna provision på några av de föremål du väljer att köpa.
Jackson Hole-hemmet för designers Rush Jenkins och Klaus Baer är en lektion i insiktsfull curation. Paret, som har bott i pittoreska Wyoming i ett decennium och leder WRJ Design har fört sin tidlösa estetik till en rad exklusiva hem, vilket framgår av deras bok, Naturlig elegans: Lyxigt Mountain Living. Men för sitt senaste projekt förnyade de sitt eget pensionat och fyllde det med tankeväckande memorabilia, antikviteter och lokal känsla.
Kolla höstfärgerna, äppelcider och älg: Det är dags att packa upp och gå till Jackson Hole.
Medan Jenkins växte upp bara 15 mil väster om Jackson Hole i Idaho Falls, Wyoming, växte Baer upp i North Georgia Mountains. "Runt 2009 vandrade vi nära Yellowstone och tittade på varandra och sa, varför flyttar vi inte ut västerut?" Baer minns, efter många års vistelse i New York City. De längtade efter att ta med sig samma filmiska landskap i deras dagliga liv.
med tillstånd av WRJ Design
De blev snart kär i en mysig stenstuga, byggd 1952 och omgiven av årtionden gamla granar. Deras kvarter, Gill Addition, ett unikt område fyra kvarter från stadens centrum, råkar också gränsa National Elk Refuge, ett 25 000 hektar stort hem med älg, bison, svanar, örnar, öring och avundsvärt sightseeing.
På två kvadratmeter hade deras två våningar gästhus mycket potential men innehöll "finish typiska för 1960-talet, som inte var på samma nivå som den estetik vi hoppades på", säger Jenkins. Genom att rensa det helt och lägga till vit tungspår, ekgolv och återvunnet barnved timmer, har hemmet blivit en mysigt mysig tillflyktsort som känns som om det är direkt från en höst saga.
med tillstånd av WRJ Design
Inredningen handlar om att omfamna de naturliga elementen och skiktningshistoria. I vardagsrummet, det centrala navet i hemmet, finns en öppen spis med sten från ett närliggande Idaho-stenbrott, ett troféhuvud från 1892 från den tyska kejsarens Kaiser Wilhelm-samling II, ett målat bord av glas som paret köpte i Hamptons, och en rad 1700-tals konsttryck från den produktiva italienska arkitekten och konstnären Piranesi (köpt på Christie's).
med tillstånd av WRJ Design
Den värmen och uppenbara uppmärksamheten på detaljer fortsätter i resten av hemmet. Köket var också rensat, även om layouten hölls intakt. Där gick de med vita Shaker-skåp, Sub Zero-apparater och ett kylskåp med paneler. Den lilla frukostkroken, liksom vardagsrummet, är en skattkista av antikviteter, till exempel de återhämtade kohudstolar de fick från en auktion. Om du tittar noga kan du till och med upptäcka skisser från Baer själv som han slutförde i skolan på Parsons School of Design.
"Det var kul att skapa den här lilla oasen", säger Jenkins.
med tillstånd av WRJ Design
Framför hemmet skapade de två en konstnisch som ger utsikt direkt till bakgården, medan en pärlemor och valnötcredenza sitter i foajén. "Jag älskar det här stycket", säger Jenkins. "Du har det här lilla skåpet och det tar inte mycket utrymme men det är superintressant och elegant."
med tillstånd av WRJ Design
I sovrummet omger Loro Piana draperi rummet med lyx. Det finns en kranmålning av lokal konstnär Kathryn Mapes Turner (som har parternas speciella betydelse, som kranar parar sig för livet), plus en bok med de första skrifterna av Martin Luther från 1500-talet.
med tillstånd av WRJ Design
Medan det finns för många fantastiska bitar i det här hemmet för att välja en verklig utmärkelse, har paret följt sin design och bevisat att meningsfull curation tar tid.
med tillstånd av WRJ Design
Följ House Beautiful på Instagram.
Detta innehåll skapas och underhålls av en tredje part och importeras till den här sidan för att hjälpa användarna att tillhandahålla sina e-postadresser. Du kanske kan hitta mer information om detta och liknande innehåll på piano.io.