Varje objekt på denna sida valdes ut av en House Beautiful-redaktör. Vi kan tjäna provision på några av de föremål du väljer att köpa.
För ett år sedan den här veckan drog designälskare världen över sina webbläsare till Sothebys webbplats och blev frenetiskt uppdaterade som samling av Mario Buatta, den så kallade prinsen av Chintz, såldes entusiastiskt till sina beundrare runt om i världen. Nästa vecka kommer många av samma designälskare att ställa in Hudson, New York-baserade Trappgallerier för försäljning av en annan designikon: John Rosselli.
Detta innehåll importeras från Instagram. Du kanske kan hitta samma innehåll i ett annat format, eller så kan du hitta mer information på deras webbplats.
Visa det här inlägget på Instagram
Ett inlägg delat av John Rosselli Antiques (@johnrosselli)
Designvärlden gick in i en kollektiv sorg i slutet av förra året när Rosselli tillkännagav stängningen av hans eponyma Upper East Side-butik - länge en favoritkälla för toppdesigners och in-the-know shoppare. Men fansen av den begåvade antikvitetshandlaren fick goda nyheter när Rosselli meddelade att han skulle auktionera bort mycket av sitt lager genom Stair. Rosselli - precis som Buatta - är en produktiv och sprudlande samlare, en vana som har drivit hans flera butiker, fått karaktär till
sina egna hem (varav de flesta delar med sin fru, den berömda designern Bunny Williams, med vilken han också drev den älskade butiken Treillage) och gjorde honom till en resurs för många av historiens främsta formgivare."John är den mest glupska shopparen du någonsin kan träffa", säger hans brorson, Jonathan Gargiulo, som har arbetat tillsammans med Rosselli sedan 1980-talet. Tisdagen den 27 januari kommer Stair att sälja över 200 artiklar som bevisar detta: Varorna varierar från faux bois möbler till grisaille tapetpaneler till konstverk,porslin, och - naturligtvis - massor av erbjudanden i den blå-vita färgpalett som blev en signatur för Rossellis butik, där en rad kinesiska ingefäraburkar var en stark utställning.
Rosselli började sin berömda karriär som dekorationsmålare för ett italienskt möbelimporterande företag i New York. Helt enkelt säger han: "Jag kunde måla så jag sökte jobb och blev anställd." Ett år senare bad han om en höjning och nekades - ett beslut som skulle ligga till grund för hans kommande karriär.
"Jag fick höra nej, men erbjöds en rå möbel varje månad istället för höjningen", påminner Rosselli. "Så jag började bygga inventering och hyrde under året det minsta utrymmet på Second Avenue och 68th street."
Trappgallerier
Och så föddes John Rosselli Antiques & Decoration. "På helgerna besökte jag varje sparsamhetsbutik och loppmarknad och köpte små (lådor, lampor, speglar, tallrikar och dekorativa föremål) - allt detta var början på den verksamhet du ser idag, påminner om handlare.
Och vilken verksamhet det har blivit: Sedan Rosselli öppnade butik på 50-talet har hans kunder inkluderat sådana som Sister Parish, Dorothy Draper, Rose Cummings, Eleanor Brown, Billy Baldwin, Albert Hadley, Mark Hampton, Mario Buatta - och naturligtvis Williams - för att inte nämna många Mer.
Långt innan Instagram-rullning blev de rigeur medel för att ta in designinspiration och termen "upplevelseshopping" var ett slagord, Rosselli skapade en uppslukande upplevelse inom sin butik, som var inrättad som något av ett skåp av nyfikenheter.
"Jag tror att jag var unik genom att inte fokusera på bara möbler - eller en enda designperiod, säger han. "Jag gillade bitar av allt."
Naturligtvis, som alla framgångsrika återförsäljare, var han känd för vissa saker - "Majolica och blått och vitt porslin var två av mina första intressen, och jag köpte och visas i djupet. "- men en del av det magiska med Rossellis butik var att du, medans du skulle komma in med en specifik inköpslista i handen, var tvungen att vara förtrollad av något helt annat också: "Stuff var överallt, så designers älskade att komma in, gräva runt och göra sina egna upptäckter", säger återförsäljaren.
Trappgallerier
När han bestämde sig för att stänga butiken fick Stair-grundaren Colin Stair ge sig ut på en liknande shoppingresa på auktionshusets vägnar: "En gång hade jag bestämt mig på Stair & Company öppnade jag min butik och mitt lager för Colin för att välja vad han visste skulle vara av största intresse för hans auktionspublik, "Rosselli påminner om.
När det gäller föremålen som gjorde klippningen, när han frågades om han har några favoriter, Rosselli räknar - på lämpligt sätt - "alla de blå och vita" samt "flera artiklar av Chinoiserie" bland dem närmast hans hjärta.
Men egentligen är det mixen som gör försäljningen så speciell. Som Stair proklamerade i sitt auktionsmeddelande: "Hans varumärke har alltid varit en skicklig blandning av fantasifull skala och seriösa möbler, en lapptäckspanache som är original och underhållande."
I själva verket kan Rossellis egen samlingsstil fungera som det bästa rådet till dem som vill starta sina egna samlingar: "Jag tar inte samlingar för allvarligt", säger han. "Perfekt skick är inte ett krav; vad som är viktigare är att det ger ett minne om var eller vem du köpte det från? När du tittar på vad du samlar, ler du? "
De som är oroliga Rossellis upptäckt hör till det förflutna bör ta hjärtat: Återförsäljaren planerar att öppna en e-handelsversion av sin butik inom en snar framtid. "Internet har förändrat den antika världen", berättar Rosselli Hus vackert. "Du har inte bara din stad eller källa längre - du har världen."
Se några val från auktionen nedan och registrera dig för att bjuda här.
Stora & små Chinoiserie Decalcomania-vaser
$800.00
Par konstgjorda bambu målade fem-stegs Étagères
$1,000.00
Louis XV gräddmålad Canapé en Corbeille
$1,500.00
Kinesisk blå och vit porslinsladdare
$500.00
Louis XV-stil Eboniserat Trompe L'Oeil-telefonbord
$300.00
Blommig Tôle Peinte fyrljus lyx med sexkantig form
$600.00
Sammanställd grupp av grönglasad Majolica-porslin
$1,000.00
Grisaille Wallpaper Panel, i Manner of Dufour
$800.00
Detta innehåll skapas och underhålls av en tredje part och importeras till den här sidan för att hjälpa användarna att tillhandahålla sina e-postadresser. Du kanske kan hitta mer information om detta och liknande innehåll på piano.io.