Gillar produkterna vi valde ut? Bara FYI, vi kan tjäna pengar på länkarna på denna sida.
Den gångna lördag eftermiddagen samlades 900 gäster på en spridande gräsmatta på Napa Meadowood Resort när Katy Perry utförde "Last Friday Night", "Roar" och "Fyrverkeri." När publiken var tillräckligt hög, samlade den 39: e årliga auktionen Napa Valley nästan 12 miljoner dollar till stöd för barns hälsa och utbildning i Napa Dal. Det ställde också in baren för hur mycket någon kan betala för att besöka inte en utan två historiska franska hem med internationellt modedesign royalty.
Värdad av Napa Valley Vintners (NVV) -föreningen - som firar 75 årth jubileum — evenemanget erbjöd 30 live auktionspartier, inklusive turer i några fantastiska hem.
Tillstånd Auktion Napa
För Lot 26 erbjöd Ann Colgin och Joe Wender från Colgin Cellars en parisupplevelse med flera delar för två gäster, som gick för en blygsam $ 330 000 (blygsam jämfört med $ 530 000 budet för en resa genom Italien, det är). Resplanen inkluderar lunch i Louis Vuitton-familjen i Asnières, samt ett besök i den närliggande verkstaden. Hemmet, designat av Vuittons son Georges och byggt - och dekorerat - i jugendstil, var familjens hem från 1880 till 1970-talet. Det har fortfarande många av de ursprungliga möbler och konstverk, original, 1900-talets målade glasfönster av Paul-Louis Janin, och noggrant utformad stuccowork fodra väggar och tak - och är öppen för mycket speciell gäster.
Auktion Napa
På en separat dag kommer en privat helikopter att flyga gästerna till Les Rhumbs, den 19th-hundratalsfamiljshus Christian Dior i Granville, Normandie (visas på översta fotot). Belle Epoque herrgård, med sin trädgård i engelsk stil, är nu ett museum tillägnad designern. Diors föräldrar köpte fastigheten 1905 och använde den främst för helgdagar och helger. Hans mor, Madeleine, designade trädgårdarna som idag firar dofter av Dior parfymer. Hemmet såldes 1932 efter att hans mor dog och efter den finansiella kollapsen i början av 1930-talet och ägs nu av staden Granville.
Auktion Napa
Tillbaka i Paris kommer de höga anbudsgivarna att besöka de privata Dior-arkiven på Avenue Montaigne, La Fondation Louis Vuitton - det Frank Gehry-designade museet - samt njuta av en privat middag på den exklusiva LVMH Lägenhet. Andra förmåner inkluderar tre nätter boende på det nya Cheval Blanc Palace Hotel - som ska öppnas våren 2020, en middag på Colgin och Wenders favorit restaurang med viner från deras personliga bibliotek, en middag för åtta i deras privata hem i Napa, en anpassad Berluti-designad vin tote och sex flaskor eftertraktade Colgin vin.
Sedan 1981 har Auction Napa Valley samlat in över 185 miljoner dollar till stöd för lokalsamhället och organisationer som OLE Health, Aldea Children & Family Services och Rianda House Senior Activity Centrum.
Följ House Beautiful på Instagram.