Bara tio mil söder om hans historiska herrgård i Graceland var Elvis smekmånad gömställe på Circle G Ranch ett paus från superstardom. 60-talets husbil på fastigheten var en lugn tillflyktsort för "The King of Rock and Roll", även om det var en blygsam trailer. Det är den magi som Elvis och Pricilla Presley förde till den som förvandlade den till skatten den är nu - en skatt som just såldes på GWS Auctions för 67.650 dollar.
Mobilhemmet, som togs bort från Mississippi ranch mark och fördes till Kalifornien för auktionen, köptes av Elvis på 1960-talet. Det fungerade som smekmånadsläget för de nygifta Presleysna, liksom till-till-hangout för Elvis och hans "Memphis Mafia."
Max Wiggins, den vinnande budgivaren, planerar enligt uppgift att ta hem från Los Angeles-auktionshuset till sitt Mississippi-hem - ”där allt började. ”Trailern med två sovrum är en otrolig bit av Elvis-memorabilia, som Wiggins sa att han” skulle ha betalat något pris för det eftersom det tillhörde Elvis. ”När han återvände till Mississippi antydde han också att han kunde renovera den något och lägga den ut för uthyrning för andra fans att komma och njut. (Så fortsätt att uppdatera den Airbnb-sidan.)
Delta tillverkade hem är 60 fot lång och 12 fot tvärs över. Det liknar mycket av den moderna stilen på 60-talet, med mönstrade skåp, en liten spis med fyra brännare och röda väggar i badrummet. Men på vanligt Elvis-sätt är diskbänken och badkaret en solid guldfärg.