Elizabeth Taylor levde ganska den påkostade livsstilen. Och nu kommer många av hennes personliga effekter auktion. Den tre gånger Oscar-vinnande skådespelerskan var känd för sina extravaganta aftonklänningar och haute couture-ensembler och auktionen kommer att innehålla många av hennes designermoder, filmdräkter, smycken, och peruker. Men förutom en killer modekänsla hade hon också ett starkt öga för design. Som sådan kommer auktionen också att innehålla konst och hushållsartiklar från hennes många bostäder runt om i världen, inklusive en förgylld bronslampa som är värd uppskattningsvis 15 000 - 20 000 dollar.
Auktionen "Property from the Lifestyle of Elizabeth Taylor" kommer att äga rum från fredag 6 december till söndag 8 december i Beverly Hills och lever online. Men först kommer utställningen att visas på ett unikt sätt. Lyxkryssningsfartyg Cunard och kändisauktionshuset Juliens Auktioner samarbetade med House of Taylor, the enhet som bevarar skådespelerskan arv, för att visa auktionsutställningen ombord på flaggskeppsföring Queen Mary 2. Taylors personliga effekter kommer att visas på den 18 oktober Transatlantic Crossing som avgår från Southampton, England.
”Det är en ära att erbjuda våra gäster en exklusiv förhandsvisning av Elizabeth Taylors fantastiska kollektion ombord på Queen Mary 2 och ge våra passagerare en upplevelse endast tillgänglig på Cunard, ”sa Josh Leibowitz, SVP Cunard North Amerika, i ett pressmeddelande. "Elizabeth Taylor var ett fan av Cunard och seglade ofta på våra fartyg."
Ombord på Queen Mary 2 kommer auktionsutställningen "Property from the Lifestyle of Elizabeth Taylor" att roteras dagligen för att visa hela utbudet av Taylor's personliga samling. Gästerna kommer också att ha en exklusiv möjlighet att bjuda på föremål i förväg innan den allmänna auktionen äger rum i december. Om du är ett fan av Taylor's (eller om du är ute efter marknaden för lite konst med otrolig historia), markera din kalender nu så att du inte missar auktionen.